Tegnap este a Bridget Jones naplójának ezerszeri megnézése közben mandulát rágcsáltam és eszembe jutott, hogy valahol láttam a mandulatej készítését. Elkezdtem keresni a neten, hogyan is készül, és a mandulatejen kívül rábukkantam a zabtejre és a rizstejre is. Mivel a mandula elég drága és nem is sok van belőle itthon, viszont zabpehely és barnarizs zsákszámra, ezért úgy döntöttem, hogy először velük próbálkozom. :) A zab nagyon egészséges (zabkása recept), gazdag B1-, B5-, B6- és E-vitaminokban, ásványi anyagokban, rostban. Fehérjetartalma és vastartalma is magas, tehát vérszegénység ellen sokkal jobban ajánlott zabtejet fogyasztani, mint sima bolti tejet. Mondjuk a bolti tej íze és állaga egyáltalán nem hasonlít az igazi bocitejhez, én nem is nagyon nevezném tejnek..de ez más téma. :)
Tehát nekiláttam zabtejet készíteni. Nem is kell hozzá semmi különleges összetevő, csak zabpehely és víz. Veszünk egy bögre zabpelyhet, azt kicsit átmossuk, majd 2 bögre vízzel leöntjük és állni hagyjuk pár óráig. Közben óránként kicsit morzsolgathatjuk kezünkkel, de ez elhagyható. Ha reggel betesszük ázni, akkor mire hazajövünk este vagy délután, ki is ázik, szép krémszínűvé válik a víz. Ezt nagyjából leöntjük róla, majd fél-1 bögre tiszta vizet adunk hozzá és összeturmixoljuk robotgéppel. Én tettem bele egy kiskanál mézet is. Ezen kívül adhatunk hozzá fahéjat is, ki-mit szeret. :) Majd végül jöhet a szűrés. A zabpépet sűrű szűrővel elválaszjuk a "tejünktől". Ezt később fel lehet használni sütiben. :) És tádá: kész is a fincsi és egészséges zabtej.
A nevében csakis azért szerepel tej, mert hasonló színe van, egyáltalán nem tartalmaz tejet, ezért laktózérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Nagyszerűsége abban rejlik, hogy bármilyen tejes ételhez tej helyett használhatjuk, akár kávéba és turmixba is tehetjük. :)
Fontos megjegyezni, hogy hűtőben kell tárolni és 1-2 napon belül el kell fogyasztani, tehát nem érdemes ipari adagokat készíteni, bármilyen lelkesek is vagyunk.