Egy hónapja élek növényi étrenden, amit eddig nagyon élvezek. Szinte pár nap alatt hozzászoktam az új életmódomhoz, ami elég hihetetlen volt és nem hiszem, hogy a közeljövőben visszatérnék az állati eredetű ételekhez, hiszen jól érzem magam így. Egy valami azért hiányzott ebből az étrendből, méghozzá a finom sütemények! A vegán sütik nagy részével az a bajom, hogy túl olajosak, hiszen a tojást általában ezzel pótolják, illetve az állaguk olyan "szétesős". Próbálkoztam én többször is különböző receptekkel, mégsem sikerült a várt állagot és ízt elérni. Egyedül a nyers vegán desszertek és energiaszeletek között volt sikerem, de hiányzott már egy igazi meleg sütemény, aminek illata sütés közben belengi a lakást és az esős angol nyárban boldogsággal tölt fel. A receptet a Hemsley and Hemsley The Art of Eating Well című könyvében találtam és kicsit átalakítottam. A könyv maga egyébként nem növényi alapú, de van benne vegetáriánus és vegán szekció is.
Hozzávalók a morzsához:
50 g kókuszolaj (szobahőmérsékleten)
180 g őrölt mandula
1 teáskanál vaníliaaroma
1 és fél kanál juharszirup
50 g mandulapehely
egy csipet só
Hozzávalók a körtés-almás töltelékhez
2 teáskanál kínai five-spice fűszerkeverék (ebben van fahéj, csillagánizs, édeskömény, szegfűszeg és feketebors)
1 kg körte (nálam fele alma, fele körte - az almát azért raktam bele, mert nem volt elég körtém) - mosva, hámozva, felkockázva
fél teáskanál reszelt narancs vagy citrom héja
Elkészítés:
Keverjük össze a morzsa összetevőit, kivéve a mandulapelyhet a kezünkkel vagy egy fakanál segítségével. Ha jól összeállt a massza, akkor keverjük hozzá óvatosan a mandulapelyhet is. Tegyük be a hűtőbe pihenni, amíg előkészítjük a gyümölcsöket.
Hámozzuk meg a körtét (és az almát), kockázzuk fel. Közben melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A Five-spice fűszerkeveréket tegyük egy lábasba, körülbelül 30 másodpercig melegítsük közepes lángon (de folyamatosan kavarjuk, hogy ne égjen le), majd adjuk hozzá a gyümölcsöket (+ a reszelt citromhéjat) és lefedve főzzük 10 percig. 3-4 percenként kavarjuk meg.Nem kell teljesen puhára főzni, hiszen nemsokára a sütőben landolnak. 10 perc után vegyük le a tűzről, rétegezzük egy tepsi aljára. Ezután vegyük ki a hűtőből a tésztát és az ujjaink segítségével morzsoljuk a gyümölcsréteg tetejére. Mehet is a sütőbe, ahol pirulásig (20-25 perc, 180 fokon) süssük. Kész is lett, tényleg ennyi az egész. :)
Próbáljátok ki, aztán írjátok meg, hogy sikerült.
Írjátok meg, ha van pár kedvenc vegán sütitek, amelyet ugyanígy könnyű elkészíteni.
Egészségetekre!